سینی کابل یکی از تجهیزات ساختمانی است که برای کابل کشی و سیم کشی ساختمان‌ها به‌کار می‌رود. سینی کابل سیم‌ها را در خود جای داده و علاوه بر مرتب سازی، باعث حفظ ایمنی سیم کشی ساختمان می‌شود. از سینی کابل می‌توان در محیط‌ها و مکان‌های مختلف استفاده کرد. (فضای بسته، فضای باز، محیط‌های مرطوب، محیط‌های پرخطر و همچنین محیط‌هایی که دارای نویز الکتریکی و یا لرزش می‌باشند). سینی کابل مانند هر وسیله برقی دیگر، باید دارای استانداردهای خاص و تاییدیه معتبر باشد.

برای آشنایی با فواید سینی کابل اینجا کلیک کنید.

انجمن ملی تولیدکنندگان برق دستورالعمل و دفترچه راهنمایی را برای چگونگی استفاده، حمل و نقل، اتصالات مربوطه و همچنین اطلاعاتی در مورد نگهداری و تعمیر سینی کابل منتشر کرده است. انطباق سینی کابل با این استانداردها موجب اطمینان از نصب صحیح و کارکرد درست آن می‌گردد. سینی کابل می‌تواند بر روی دیوار، سقف‌، کف و حتی در مسیرهای صعب العبور و به صورت عمودی نیز نصب و استفاده شود. سینی کابل همچنین در محیط های خطرناک که در معرض آتش سوزی هستند نیز ایمنی لازم را دارد. نصب سینی کابل حتما باید توسط طراحان و مهندسین حرفه‌ای انجام شود چراکه اگر به صورت اشتباه نصب شود ممکن است موجب آتش سوزی و انفجار گردد. برای محیط‌هایی که احتمال آتش سوزی در آن‌ها زیاد است، باید از سینی کابل مخصوص استفاده شود.سینی کابل در سایزهای مختلفی وجود دارد و به همین دلیل برای همه نوع ساختمان و هر نوع پیکربندی مناسب است. سینی کابل انعطاف پذیر بوده و قابلیت تغییر شکل را دارد. برای نصب ایمن و صحیح سینی کابل باید سه شاخص زیر را در نظر گرفت: محدودیت‌های وزن سینی کابل‌های مختلف، محدودیت‌های محیطی، قوانین مربوط به فواصل سیم‌ها.

تعداد و سایز مناسب سینی کابل به تعداد سیم‌هایی که قرار است در آن قرار بگیرند و همچنین محیطی که قرار است سینی کابل در آن نصب شود، بستگی دارد. از آنجایی که سینی کابل منعطف و قابل تغییر است، مهندسین و طراحان باید سیستم سینی کابل را به گونه‌ای طراحی و سایزبندی کنند که هم برای استفاده کنونی و هم برای نیازهای آینده مناسب باشد.